اخبار

رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني اعلام کرد: 20 کارخانه تولید لوح فشرده در آستانه ورشکستگی

رييس اتحاديه صنايع لوح هاي فشرده و نایب رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران اعلام كرد: با توجه تبعيض هايي كه بين توليدات شبکه نمایش خانگی و VODها شكل گرفته، صنعت شبكه نمايش خانگي كه بالاي 20 كارخانه فعال در كشور دارد در حال متلاشي شدن است.

فدراسيون ICT اتاق ايران – عبدالرضا نوروزوي رييس اتحاديه صنايع لوح هاي فشرده ايران با ذكر مشكلاتي مثل تحريم و افزايش نرخ ارز كه در ساليان اخير وجود داشته، گفت: تبعيض هاي به وجود آمده بين VODها و توليدكنندگان لوح هاي فشرده شبكه نمايش خانگي  در حكم تير خلاصي است كه به توليدكنندگان شبكه نمايش خانگي و صنعت لوح فشرده كشور زده شده است.
وي اضافه كرد: در حال حاضر در صنعت شبكه نمايش خانگي بالاي 20 كارخانه فعال هستند كه هر يك چندين نيروي كار مستقيم و غير مستقيم داشته و با ادامه روند فعلي متلاشي مي شوند.
نوروزي با ذكر نمونه هايي از اين تبعيض ها گفت: VODها فيلم هاي خارجي را با كمترين سانسور و حتي بدون آنكه آنها را خريداري كنند، روي سايت هاي شان مي گذارند و باتوجه به تعاملات صورت گرفته با اپراتورها حتي در مواردي دانلود اين فيلم ها هم رايگان است در حالي كه هيچ يك از اين امتيازات براي شركت هاي نمايش خانگي تعريف نشده است. همين موضوع باعث بي اعتمادي به صنعت شبكه نمايش خانگي شده و باعث بروز تبعيض و عدم رقابت مي شود.
نائب رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران افزود: صنعت لوح فشرده بيش از 20 سال در ايران قدمت دارد و از سال 1378 با آمدن سي دي اين صنعت كار خود را در ايران آغاز كرده است و البته پيش از آن هم پيش زمينه آن با آمدن VHS شكل گرفته بود. پس از اين اما صنعت لوح فشرده با وارد كردن تكنولوژي هاي DVD5، DVD9، DVD10 و بلوري به كشور خدمت رساني كرده است.
 با آمدن اينترنت و پا گرفتن VODها انتظار مي رفت كه وزارت ارشاد امتيازي براي فعالان صنعت نمايش خانگي و لوح فشرده در نظر بگيرد كه بتوانند به اين حوزه ورود كنند اما تعلل در اعطاي مجوز و تغيير دولت مانع اين كار شد. 
وي گفت: دولت به 5 اپراتور مجوز VOD داده كه 4 مورد آنها دولتي بوده و تنها يك اپراتور به تمام PA ها اختصاص داده شده و قرارداد آنها نيز يك طرفه و سنگين است.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا