اخبار

اولويت‌هاي پيشنهادي كميسيون براي دوسال آينده(23 آبان 1396)

در جلسه كميسيون ICT اتاق بازرگاني اولويت‌هاي پيشنهادي كميسيون براي دوساله دوم فعاليت آن با حضور محمد رضا انصاری نائب رئیس اتاق ایران تعیین شد.
جلسه ماهانه کمیسیون ICTماهانه اتاق بازرگانی با حضور محمد رضا انصاری نائب رئیس اتاق ایران، محمد رضا طلايي رياست كميسيون ICT اتاق، خسرو سلجوقي عضو هيات عامل سازمان فناوري اطلاعات و نمايندگاني از شوراي عالي فضاي مجازي، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، سازمان توسعه تجارت و چهره‌هاي شناخته شده بخش خصوصي همچون مسعود شنتيايي رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات برگزار شد. در اين جلسه اولويت‌‌هاي پيشنهادي كميسيون براي دو ساله دوم فعاليت آن اعلام شد. 
اين اولويت‌ها شامل بررسي مشكلات شركت‌هاي فعال در حوزه فاوا و ارايه راهكار، تدوين و ترجمه استاندارهاي نوين و به روز ICTو بين‌المللي كردن استانداردها در ايران براي توسعه و تسهيل صادرات، تدوين نقش ICT در توسعه بخش‌هاي مختلف اقتصادي كشور، آينده پژوهي و تدوين نقشه راه توسعه ICT، شناسايي موانع كسب و كار براي شركت‌هاي نوپا و نوآور در حوزه فناوري اطلاعات و ارايه راه‌حل‌هاي عملياتي براي رفع آنها بود.
انصاری نائب رئیس اتاق ايران ضمن تاييد موارد مطرح شده از سوي اعضاي كميسيون ابراز امیدواری کرد، پیگیری کمیسیون منجر به رسیدن به اهداف مقرر شود. 
نائب رئیس اتاق ایران حضور چهره‌هاي مختلف بخش خصوصي و دولتي در كنار هم در كميسيون ICT اتاق بازرگاني را مثبت ارزيابي كرده و گفت اميدوار است تا با همكاري شكل گرفته مشكلات حوزه ICT احصا و برطرف شوند.
در اين جلسه محمد رضا طلايي نيز ضمن انتقاد از ايجاد انحصار براي يكي از اپراتورهاي موبايلي كشور در زمينه توليد محتوا گفت : يكي از اپراتورهاي موبايلي يك مزايده‌اي را از طريق شركت زير مجموعه خود برنده شده كه موجب شده همه آن چيزي كه در زمينه توليد محتوا در اين سالها به وجود آمده با انحصار اين مجموعه از بين برود.
وي افزود: اين انحصار سه ساله موجب مي‌شود هر كسي كه در حوزه توليد محتوا مي‌خواهد با صدا و سيما وارد مذاكره شود و تبليغي كند حتما مي‌بايست از طريق اين اپراتور و زيرمجموعه آن وارد شود كه صحيح نيست.

طلايي همچنين در خصوص دعوت از وزير ارتباطات كه پيشتر وعده آن را مطرح كرده بود نيز گفت:
با هماهنگي‌هايي كه در اتاق بازرگاني صورت گرفته قرار است روز 7 آذر محمدجواد آذري جهرمي وزير ارتباطات براي صرف صبحانه كاري در اتاق بازرگاني حاضر شود و كميسيون ICT اتاق بازرگاني نيز قصد دارد با مشورت اعضاي كميسيون نظرات بخش خصوصي را تدوين كرده و در اختيار وزير ارتباطات قرار دهد.
وي همچنين در خصوص زمان حضور هيات ايرلندي در ايران كه با هماهنگي‌هاي كميسيون ICT به ايران مي‌آيند نيز گفت: قرار بود كه اين هيات روز 6 آذر در اتاق بازرگاني حاضر شده و به همين منظور همايشي برگزار شود كه البته با نظر به تعطيل اعلام شدن اين روز امكان دارد تغييراتي در خصوص زمان برگزاري آن وجود داشته باشد. اين مجموعه ايرلندي كه وزير بازرگاني آنها نيز همراهشان به ايران مي‌آيد در صحبت‌هايي كه با هم داشته‌ايم اعلام كردند كه بيشتر در زمينه انتقال دانش و فناوري، سرمايه‌گذاري در بخش استارتاپ‌ها و با تاكيد بر فين‌تك‌ها در ايران فعاليت خواهند داشت.
در اين جلسه مسعود شنتيايي رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان فناوری اطلاعات نيز با ذكر مشكلات متعدد موجود در زمينه قانون كار گفت: مشكلات زيادي در زمينه قانون كار وجود دارد و نيروي كار دستمزد گرفته اما عادت به انجام صحيح و كامل كار وجود ندارد؛ به علاوه بحث زياد بودن تعطيلات رسمي و غير رسمي نيز از ديگر مشكلات اين حوزه است. همچنين وجود 26 روز مرخصي علاوه بر تعطيلات، كه با حقوق همراه است و پرداخت دوبار عيدي و پاداش در سال باعث شده كه در عمل هزینه نیروی کار به شکل زیادی افزایش یابد.
وي همچنين خاطرنشان ساخت: ما در برنامه‌هاي وزارت ارتباطات و در برنامه ششم توسعه آثار زيادي از حمايت از بخش ICT نمي‌بينيم. در تهيه برنامه ششم ما به عنوان بخش خصوصي مشورت داده و پيشنهاداتي را در حوزه سخت‌افزار مطرح كرديم كه البته حدود 90 درصد مسايل و مطالبات ما در برنامه ششم لحاظ نشد. شنتيايي در خاتمه خواستار توجه بيشتر و مضاعف دولت به بخش سخت افزار شد.
طلايي رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني در ادامه جلسه با ذكر برنامه‌هاي اتاق بازرگاني براي تعامل بهتر با بخش دانشگاهي و استفاده از ظرفيت‌هاي استارتاپ‌ها گفت : اتاق در سال‌هاي گذشته براي ارايه سرويس‌هاي بهتر با بخش دانشگاهي در ارتباط بوده و قصد داريم اين ارتباط را در حوزه فناوري بهبود بخشيم.
وي اعلام كرد: تاكنون نزديك به 100 اتاق بازرگاني داخلي به لحاظ خدماتي كه به اعضايشان ارايه مي‌كنند بررسي شده و مشخص شده در این زمینه فرصت هایی وجود دارد. اعضاي هيات نمايندگان اتاق ايران حدود 400 نفر هستند كه اين افراد در رشته‌هاي مختلف فعاليت مي‌كنند كه اگرچه يكديگر را مي‌شناسند اما ممكن است از رشته فعاليتي يكديگر هم اطلاع نداشته باشند؛ لذا اين نقيصه در زمينه اطلاع‌رساني هست كه قصد برطرف كردن آن را داريم و اتاق تصميم دارد از پتانسيل استارتاپ‌ها و از ايده‌هاي آنان براي ارايه خدمات بهتر به اعضايش استفاده كند.
بحث مجوزهاي دست و پاگير در صنعت ICT و خصوصا در زمينه توليد محتوا، اجرا نشدن قانون كپي رايت، انحصار و سهم‌خواهي شركت‌هاي دولتي و خصولتي، لزوم توجه به استانداردهاي بين‌المللي به جاي استانداردهاي داخلي و اجرايي شدن واقعي قوانين موجود از جمله ديگر موضوعاتي بود كه اعضاي كميسيون ICT اتاق بازرگاني به آن پرداختند و خواستار توجه دولت به آنها و حل اين موارد شدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا