اخبار

صادرات لوح های فشرده با مشکلات قانونی مواجه است(26 شهریور 1396)

 
 
عبدالرضا نوروزی نایب رییس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی درباره وضعیت صنعت لوح های فشرده در ایران گفت:  در زمینه صادرات محتوا به کشورهای همجوار همچون ترکیه و عراق که بازار خوبی هم دارند، ظرفیت لازم وجود دارد و به لحاظ قانونی نیز مشکلی در زمینه قانون وجود ندارد اما در اجرای قانون مشکلاتی دیده می شود.
وی با بیان اینکه به دلیل وجود مشکلات در اجرای قانون و به رغم وجود ظرفیت بالا در صنعت لوح فشرده، تولیدکنندگان این صنعت از صادرات محصولاتشان بازمانده اند، ادامه داد: وزارت ارشاد معتقد است که باید محتوا را ببیند و تایید کند. حال آنکه این محتوا برای کشورهای دیگر همچون ترکیه تولید می شود و با توجه به تاخیر زمانی که برای بازبینی محتوا از سوی وزارت فرهنگ باید در نظر گرفته شود، عملا ما از تولید بازمانده و کشور ثالث هم سفارش خود را به دیگر کشورهای رقیب مثل عربستان می سپارد.
رییس اتحادیه صنایع لوح های فشرده ایران گفت: در این صنعت ما توان بالقوه زیادی داریم و حتی قابلیت رقابت با کشوری مانند چین را از لحاظ قیمتی دارا هستیم. همچنین به لحاظ کیفی نیز اگر از چینی ها بالاتر نباشیم، پایین تر هم نیستیم. دلیل آن هم این است که این فناوری «های تک» بوده و در آن کوچک سازی صورت گرفته، همچنین نیروی انسانی کم شده و سیستم خودکار است.
نایب رییس کمیسیون فناوری اطلاعات اتاق بازرگانی ادامه داد: قیمت مواد تشکیل دهنده لوح فشرده و مورد نیاز برای ساخت لوح ها تقریبا در همه جای دنیا یکسان است. به این ترتیب ما از نظر خرید مواد اولیه لازم و از نظر نیروی انسانی مورد نیاز شرایط خوبی داریم. اما مشکلی که در دولت های دهم و یازدهم وجود داشته و مربوط به وزارت ارتباطات و وزارت فرهنگ بوده، مربوط به عدم امکان تهیه لوح های فشرده پر شده برای کشورهای دیگر و صادرات این محصولات است. 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا