اخبار

چگونه بهره وری را در محیط کار افزایش دهید استارت آپ ها و محیط های کار خلاقانه

4 نکته درباره تبدیل کردن یک محیط خسته کننده کاری به یک فضای جذاب و پویا

 

اگر به شرکت های مهم استارت آپی داخلی و خارجی سر زده باشید یکی از ویژگی های بارز و مشترک همه آن ها در «محیط کار خلاقانه یشان» است، این روزها شرکت های نوین و به خصوص استارت آپ ها که کارکنانشان را اصولا افرادی خلاق و نوآور تشکیل می دهند در طراحی داخلی شرکت هایشان تلاش می کنند تا به به کلید واژه محیط کار خلاق توجه ویژه داشته باشند؛ محیطی که نیروها در آن احساس آزادی بیشتری داشته باشند و همچون گذشته خود را در اتاق های کوچک و در بسته احساس نکنند.برای نمونه اگر یک روز سری به انبارهای  اصلی شرکت دی جی کالا بزنید به خوبی متوجه این ماجرا می شوید. شما در آن جا با سوله های بزرگ یک مرغداری بسیار بزرگ طرف هستید که حالا به کلی بازسازی شده و به کارخانه استارت آپی دی جی کالا تبدیل شده است. در این فضا شما شاهد اتاق های شیشه ای متفاوت برای تشکیل جلسات، غذاخوری و… هستید، فضای بازی کارکنان را می بینید و با رنگ های متنوعی در بخش های مختلف محیط ها رو به رو می شوید. حتی در پوشیدن لباس های بخش های عملیاتی هم تفاوت هایی را شاهد هستید؛ این نکات همه از توجه به « محیط کار خلاقانه» نشات گرفته می شود.

امروز روانشناسی کار یکی از بحث های مهم در موسسه ها و شرکت های بزرگ به خصوص شرکت هایی که با فناوری ها سر کار دارند و نیروهایشان باید کار ذهنی انجام دهند، محسوب می شود و به آن توجه ویژه می شود. به اعتقاد کارشناسان یکی از راه های مهم افزایش بهره وری نیروها مهیا کردن فضای آرام و متنوع کاری برای کارکنان یک مجموعه است؛ اگر فضای سخت و خشک کار را برای کارکنانی که حداقل یک سوم از ساعت زندگی روزانه خود را در یک مجموعه به سر می برند، به محیطی شادآب تبدیل کنید؛ نتیجه کار حتما تفاوت چشم گیری با قبل خواهد داشت. این جمله حتما درست خواهد بود که محیط کار خسته کننده و دلگیر نیروها را فراری خواهد داد و فضای کاری مثبت و پر انرژی باعث جذب و علاقه بیشتر افراد به کار خواهد شد. این موضوع این روزها به قدری مهم شده است که یکی از مزیت های رقابتی شرکت هایی همچون گوگل، اپل و.. برای جذب نیروهایشان توجه به محیط کار خلاقانه است.

چگونه یک محیط خلاقانه برای کار بسازیم؟

تصاویر داخلی از شرکت گوگل نشان می دهد که این شرکت عظیم تکنولوژی در جهان اتاقی دارد که درست شبیه فضای بازی کودکان است، سالنی با یک تور بسکت بال و چند اتاق مجزای بازی؛ همچنین دفتر کاری فیس بوک هم با داشتن یک زمین بازی خارج از ساختمان اصلی به جای صندلی های خشک دارای مبل های راحتی است که کار کنان روی آن ها در زمان خستگی از کار استراحت می کنند؛ این نکات را امروز در بسیاری از شرکت های بزرگ دیگر هم می توان دید، اما سوال این است که چگونه می توان از این الگوها یاد گرفت و شرکتی با محیط کار خلاقانه ایجاد کرد؟ برای پاسخ گرفتن به این سوال باید به چند نکته توجه داشته باشید:

1-به بخش های مختلف تنوع دهید:

به جای اینکه در یک مجموعه شرکت از فضاهای همسان استفاده کنید؛ تلاش کنید تا به بخش های مختلف تنوع دهید؛ قرار نیست فضای استراحت کار کنان با فضای غذا خوری شبیه هم باشد.

2- به نور و رنگ توجه ویژه داشته باشید:
نور در یک محیط کاری از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است و روی روحیه افراد تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت، بهتر است نورها در محیط کار به نوعی انتخاب شوند که حس آرامش را به افراد منتقل کنند.در این خصوص یک نکته مهم دیگر هم وجود دارد و آن توجه به رنگ دیوارهاست، باید در انتخاب رنگ ها به روانشناسی رنگ و تاثیرات آن توجه ویژه داشت و از رنگ های مختلف در یک شرکت استفاده کرد؛ نباید همه بخش های یک شرکت به یک رنگ باشند.

3- فضاهای خلاقانه ایجاد کنید:

در یک شرکت خیلی مهم است که اتاق های ویژه ای برای استراحت کوتاه و دور شدن از استرس و صحبت کردن راحت با افراد و حتی بازی و تفریح ایجاد شود. توجه به مبل و مان این اتاق ها و شکل و ساختار آن ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

4- در طراح اتاق ها و فضاهای کار دقت کنید:
فضاهای کار و اتاق های جلسات را خیلی خشک طراحی نکنید تا نیروها بعد از چند ساعت کار احساس خستگی و خواب آلودگی داشته باشند. باید فضاها به گونه ای طراحی شود که افراد با راحتی و آرامش کار کنند و تنش نداشته باشند تا بهره وریشان افزایش یابد. همچنین نکته مهم این است که از نیروها و کارمندانتان برای کار کردن در محیط ها مشورت بگیرید. 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا