اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

چگونه آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی را به حداقل برسانیم؟

مجرمین اینترنتی با ایجاد صفحات جعلی و انتشار عکس‌های دیگران، قادر به کلاهبرداری، مزاحمت و تخریب شخصیت آنها می‌باشند.

آموزش : چگونه آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی را به حداقل برسانیم؟

اعتماد به شبکه های اجتماعی مجازی و تمایل درونی افراد به محبوبیت و حس برتری، باعث شده است تا کاربران بی توجه به تهدیدات و آسیب‌های اجتماعی، اقدام به انتشــار عکــس‌های خصوصــی و خانوادگـی نمایند، تا دنبال کننده و لایک‌های بیشتری به دست آورند.
همچنین برای مجرمین اینترنتی، فریب کاربران و انتشار لینک های انتقال به صفحات فیشینگ از طریق شبکه‌های اجتماعی به ابزاری قدرتمند برای سرقت اطلاعات کارت بانکی و برداشت‌های غیرقانونی تبدیل گردیده است.
در ادامه توصیه‌هایی برای هوشیاری مخاطبین تقدیم می‌شود.
1- عکس‌های خصوصی خود را منتشر نکنید:
هرگز اقدام به انتشار عکس‌های خصوصی و خانوادگی در شبکه‌های اجتماعی نکنید، حتی اگر این صفحات خصوصی باشد احتمال دارد از طریق سهل انگاری دوستان و آشنایان به راحتی عکس‌ها در دسترس دیگران قرار گیرد.
2- ساخت حساب کاربری با شماره جعلی:
افراد تبـهکار با بهره گیری از نرم‌افزارهای خاص و ایجاد شماره‌های جعلی با کد کشورهای مختلف، اقدام به راه‌اندازی شبکه‌های اجتماعی و فریب افراد ساده لوح می‌نمایند.
3- از بیان اطلاعات شخصی خود پرهیز کنید:
هـویـت افـراد در شبکه‌های اجتمــاعی می تواند ساختگی باشد پس به راحتی به آنها اعتماد نکنید و از بیان اطلاعات مربوط به زندگی شخصی پرهیز کنید.
4- کلاهبرداری با استفاده از عکس دیگران:
از انتشار عکس‌های خصوصی در صفحات شبکه‌های اجتماعی پرهیز کنید تا مورد طمع افراد تبهکار قرار نگیرید. همچنین مجرمین اینترنتی با ایجاد صفحات جعلی و انتشار عکس‌های دیگران، قادر به کلاهبرداری، مزاحمت و تخریب شخصیت آنها می‌باشند.
5- سوءاستفاده از اعتماد شما :
با شناسایی احساسات درونی شما، اقدام به جعل شخصیت منطبق با رویای شما خواهند کرد و با اعتماد سازی موفق به رابطه صمیمی می شوند، سپس واردحریم خصوصی  افراد شده و با جمع آوری اطلاعات ، قادر خواهند بود افراد را تحت فشارقرار داده و نقشه های خود را اجرا کنند.
6- تهدید و اخاذی در فضای مجازی :
اگر مورد تهدید و اخاذی در فضای مجازی قرار گرفتید، مطمئن باشید با قبول اولین خواسته تبهکار،  گرفتار نقشه های شوم و بازی های جدید او خواهید شد، بنابراین در اسرع وقت با کارشناسان پلیس فتا مشورت و برای شکایت اقدام کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا