اخبار

نشان امین الضرب بر سینه کارآفرینان برتر کشور نقش می بندد

اتاق تهران همزمان با یک صد و سی و چهارمین سال تاسیس این نهاد مهم اقتصادی بخش خصوصی که از آن به عنوان «پارلمان بخش خصوصی» یاد می شود، فردا 18 دی با حضور مسئولان عالی رتبه دولتی، مدیران تشکل های اقتصادی و بخش خصوصی مراسم اهدا جایزه امین الضرب را برگزار می کند. به گفته مسعود خوانساری رئیس اتاق تهران امسال از 10 کارآفرین برتر کشور در این مراسم تجلیل به عمل خواهد آمد.

رئیس اتاق تهران در نشست خبری اهدا این جایزه با اشاره به اینکه هدف از اهدا این جایزه ترویج « امید و کارآفرینی» در کشور است و باید از دامن زدن به ناامیدی اجتناب کرد، گفت:« هدف ما از برگزاری مراسم امین‌الضرب، ترویج امید در میان کارآفرینان و جامعه است. معتقدیم در عین حال که برخی مشکلات وجود دارد، اگر بتوانیم روحیه کارآفرینی را در جامعه تقویت کنیم، فضای کسب‌وکار از نظر روانی بهتر می‌شود و به فعالان اقتصادی روحیه‌ای مضاعف داده می‌شود.»

کارآفرینان برتر کشور که دراین مراسم از آن ها تجلیل به عمل خواهد آمد از سوی هیات داوران 15 نفره و بعد از بررسی های بسیار انتخاب شده اند. به گفته رئیس اتاق تهران شیوه انتخاب به نحوی بوده است که هیچ‌گونه اعمال سلیقه یا سفارش صورت نگرفته است. اتاق تهران در ابتدا طی فراخوانی از طریق سایت خبری و اطلاع ‌رسانی به تشکل‌ها، از کارآفرینان و فعالان اقتصادی دعوت کرد که در این رویداد رقابتی شرکت کنند. ضمن آنکه شاخص‌هایی نیز برگرفته از استانداردهای جهانی برای کارآفرینی، میزان اشتغال، میزان تجارت و صادرات بنگاه ها و… در نظر گرفت تا ملاک عمل داوران قرار گیرد. به گفته رئیس اتاق تهران حدود 300 داوطلب به فراخوان اتاق تهران پاسخ گفته اند و در نهایت داوران به صورت غیرمتمرکز فعالیت های خود را آغاز کردند و اتاق بعد از چند مرحله پایش به انتخاب 10 نفر به عنوان کارآفرینان برتر امسال رسید. افرادی که در بین آن ها هم کارآفرینان جوان و هم پیشکسوت کشورمان حضور دارند. یکی از ویژگی های مراسم امسال اهدا جایزه امین الضرب به گفته رئیس اتاق تهران توجه به جوانان و شرکت های استارت آپی هست. همزمان با اهدا جایزه امین الضرب قرار است از تمبر یاد بود این مراسم و کتاب زندگی نامه تعدادی از کارآفرینان برتر کشور که سال گذشته جایزه امین الضرب را برنده شدند، رو نمایی شود.

حاج محمد حسن امین الضرب از فعالان اقتصادی و تجار به نام دوران قاجار بود که با تلاش های او مجلس وکلای تجار راه اندازی شد؛ مجلسی که بعدها زمینه شکل گیری اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران به عنوان مهم ترین نهاد بخش خصوصی در کشور از دورن آن به وجود آمد.مسعود خوانساری درباره اهیمت امین الضرب در تاریخ اقتصادی کشور در نشست خبری اهدا جایزه امسال گفت: «بیش از یک قرن پیش، یعنی حدود 134 سال قبل، تاجری به نام امین‌الضرب، انجمن وکلای تجار را برای دفاع از حقوق فعالان بخش خصوصی و مطالبه‌گری از نهاد دولت راه‌اندازی کرد. او واردکننده و پایه‌گذار برخی از مهم‌ترین صنایع به ایران است و ایجاد بانک و ضرب سکه نیز از اقدامات بدیع این تاجر بود. بخش خصوصی باید به وجود چنین فردی ببالد که بیش از یک قرن پیش، تجارت و صنعت را به صورت سیستماتیک در ایران پایه‌گذاری کرده است.»

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا