اخبار صنعت، اقتصاد و بازگانی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: پرداخت تسهیلات مشکلات اصناف را حل نمی کند

 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت : دولت تلاش کرده با پرداخت تسهیلات به اصناف کمک کند اما پرداخت این تسهیلات همه مشکلات واحدهای صنفی را رفع نمی کند .

جعقر قادری گفت : اصناف در حوزه بیمه و مالیات هم با معضلاتی روبرو هستند و در سایر امور و پرداخت اقساط تسهیلاتی که در گذشته دریافت کرده اند با مشکل ربرو شده اند .

وی با بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا مشکلات جدی در حوزه صنفی به وجود آمده است اظهار داشت : برخی اصناف به دلیل شیوع کرونا به صورت جدی تعطیل شده اند به ویژه در حوزه های ورزشی مانند شنا که به هیچ عنوان امکان فعالیت وجود ندارد .

رئیس کمیته اقتصاد کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آی تی در هنگام شیوع ویروس کرونا وضعیت بهتر پیدا کرده اما سایر حوزه ها با مشکل روبرو شده اند که از جمله آنها حوزه صنایع غذایی وفعالیت های ورزشی است که با مشکلات جدی روبرو هستند .

وی بیشترین اقدامی که برای کاهش مشکلات اصناف می توان انجام داد را مربوط به پرداخت تسهیلات دانست و گفت : این در حالی است که بودجه به کسری های جدی روبرو است به طوری که هم اکنون کسری50 درصدی در بودجه وجود دارد .

قادری به سایر کمک های دولت برای رفت مشکلات اصناف اشاره کرد و افزود : از دیگر کمک هایی که دولت می تواند به اصناف ارائه دهد اعمال حمایت های قانونی است .

وی اظهار داشت : هم اکنون دولت در شرایطی قرار داد که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند .

رئیس کمیسیون اقتصاد برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد : در حال حاضر طرحی در خانه ملت مطرح است که گروه هایکم درآمد جامعه که امکان تامین حداقل های زندگی خود را ندارند درحوزه حمایت از قشر آسیب پذیر مورد حمایت قرار گیرند.

وی با اعلام این مطلب که اجرای طرح مدنظر در شش ماهه جاری به 30هزار میلیارد  تومان اعتبار نیازدارد گفت : برای تامین منابع مالی مورد نیاز جهت اجرای این طرح مشکلاتی وجود دارد .

قادری با تاکید بر اینکه سازمان تامین اجتماعی نیز در همسان سازی حقوق بازنشستگان با مشکلاتی روبرو است از مخالفت دولت با طرح کوپن الکترونیک که در مجلس مطرح شده است خبرداد .

وی با بیان اینکه هم اکنون اقشار کم درآمدی وجود دارند که به نان شب خود محتاج هستند ، افزود برای رفع این مشکل نمی توان منتظر رونق تولید و اشتغال شد .

رئیس کمیسیون اقتصاد مجلس ضمن تاکید بر اینکه با افزایش نرخ تورم بیشترین تغییرات قیمتی در حوزه کالاهایی بوده که در سبد مصرفی خانوار قرارداد ادامه داد نرخ ارز برای ذرت ، دانه های روغنی وغیر از حالت دولتی خارج شده و با ارز نیمایی تامین می شود در این رساتا باید از مصرف کنندگان حمایت شود 

سالانه حدود 110 میلیارد دلار درآمدهای نفتی در کشوروجود داشته که با اعمال تحریم ها وشرایط به وجود آمده یک دهم این میزان درآمده نیز محقق نشده و این مسئله مشکلات زیادی را برای اقتساثد به وجود آورده است .

وی درپایان یادآور شد : بنابراین در شرایط کنونی اولویت های باید تامین شوند تا در مراحل بعدی در جهت رونق تولید گام برداشت .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا