اخبار

شبكه نمايش خانگي در حال متلاشي شدن است

عبدالرضا نوروزوي رييس اتحاديه  صنايع لوح‌هاي فشرده و نائب رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران اعلام كرد با توجه تبعيض‌هايي كه بين توليدات شبکه نمایش خانگی و VODها شكل گرفته، صنعت شبكه نمايش خانگي كه بالاي 20 كارخانه فعال در كشور دارد در حال متلاشي شدن است.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون ICT اتاق بازرگاني ايران، رييس اتحاديه صنايع لوح‌هاي فشرده ايران با ذكر مشكلاتي مثل تحريم و افزايش نرخ ارز كه در ساليان اخير وجود داشته گفت: تبعيض‌هاي به وجود آمده بين VODها و توليدكنندگان لوح‌هاي فشرده شبكه نمايش خانگي در حكم تير خلاصي است كه به توليدكنندگان شبكه نمايش خانگي و صنعت لوح فشرده كشور زده شده است.

وي اضافه كرد: در حال حاضر در صنعت شبكه نمايش خانگي بالاي 20 كارخانه فعال هستند كه هر يك چندين نيروي كار مستقيم و غير مستقيم داشته و با ادامه روند فعلي متلاشي مي‌شوند.

نوروزي با ذكر نمونه‌هايي از اين تبعيض‌ها گفت: VODها فيلم‌هاي خارجي را با كمترين سانسور و حتي بدون آنكه آنها را خريداري كنند روي سايت‌هايشان مي‌گذارند و باتوجه به تعاملات صورت گرفته با اپراتورها حتي در مواردي دانلود اين فيلم‌ها هم رايگان است در حالي كه هيچ يك از اين امتيازات براي شركت‌هاي نمايش خانگي تعريف نشده است. همين موضوع باعث بي‌اعتمادي به صنعت شبكه نمايش خانگي شده و باعث بروز تبعيض و عدم رقابت مي‌شود.

نائب رييس كميسيون ICT اتاق بازرگاني ايران افزود: صنعت لوح فشرده بيش از 20 سال در ايران قدمت دارد و از سال 1378 با آمدن سي‌دي اين صنعت كار خود را در ايران آغاز كرده است و البته پيش از آن هم پيش زمينه آن با آمدن VHS شكل گرفته بود. پس از اين اما صنعت لوح فشرده با وارد كردن تكنولوژي‌هاي DVD5، DVD9، DVD10 و بلوري به كشور خدمت‌رساني كرده است. با آمدن اينترنت و پا گرفتن VODها انتظار مي‌رفت كه وزارت ارشاد امتيازي براي فعالان صنعت نمايش خانگي و لوح فشرده در نظر بگيرد كه بتوانند به اين حوزه ورود كنند اما تعلل در اعطاي مجوز و تغيير دولت مانع اين كار شد.

وي در خاتمه خاطرنشان كرد: دولت به 5 اپراتور مجوز VOD داده كه 4 مورد آنها دولتي بوده و تنها يك اپراتور به تمام PAPها اختصاص داده شده و قرارداد آنها نيز يك‌طرفه و سنگين است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا