دسته بندی نشده

سامانه نیما و بازار متشکل ارزی یکی می شود

مدیرعامل بازار متشکل ارزی گفت: سامانه ارز نیما و بازار متشکل ارزی در کوتاه مدت به صورت موازی حرکت می کنند، اما درنهایت یکی می شوند.
undefined
ا محمود شکسته بند گفت: سامانه اصلی این بازار به سامانه های بانک ها، صرافی ها و چند بخش مختلف در بانک مرکزی متصل است، به طوری که کوچک ترین ایراد می تواند همه فعالیت ها را تحت تأثیر قرار دهد، به همین دلیل افزایش دقت سامانه در اولویت است.
وی با بیان اینکه راه اندازی این بازار، «تهران» را به پایتخت ارزی کشور تبدیل خواهد کرد، افزود: در حال حاضر نرخ ارز در کشور ما بر اساس نرخ سلیمانیه، دوبی، استانبول و هرات تعیین می شود، درحالی که این روند قابل ادامه یافتن نیست.
شکسته بند با تأکید بر اینکه نرخ ارز در بازارهای خارج از کشور حدود ساعت ۱۱ ظهر مشخص می شود، گفت: بازار متشکل ارزی این امکان را ایجاد می کند که ساعت 9 صبح هرروز، نرخ متوسط مشخص و معاملات بر اساس آن انجام شود.
مدیرعامل بازار متشکل ارزی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از نرخ های ارایه شده برای ارز، غیرواقعی و مبتنی بر دادوستدهایی است که هرگز انجام نشده، اظهار داشت: بازار متشکل ارزی، نرخ را بر اساس معاملات واقعی مشخص می کند، به طوری که تعداد و قیمت ارز مبادله شده به صورت رسمی ثبت می شود.
وی پیاده سازی این سازوکار را روشی مناسب برای کشف قیمت ارز دانست و گفت: نرخ موزون متوسط کشف شده در این بازار، عددی است که مبنای معاملات قرار می گیرد و حداکثر نوسان در نظر گرفته شده برای آن نیز ۳ درصد است.
شکسته بند، راه اندازی این بازار را پایانی بر فعالیت صرافی ها با دو یا چند دفتر یا حساب های متعدد بانکی به نام اقوام صاحبان صرافی دانست و ادامه داد: اکنون میان خریداران و فروشندگان ارز برای دریافت مبلغ مورد معامله نگرانی وجود دارد، اما بازار متشکل ارزی این دغدغه را برطرف و به نیابت از طرفین معامله، پول را به حساب آنها واریز می کند.
وی با تأکید بر اینکه بازار متشکل ارزی مبتنی بر اسکناس است، گفت: بانک ها اسکناس ارز را از صرافی ها دریافت می کنند و در صورت اعلام نیاز آنها، اسکناس را نیز برمی گردانند.
به گفته شکسته بند، این موضوع تضمین شده و بانک ها موظف هستند همه نیاز صراف ها به اسکناس را به صورت لحظه ای تأمین کنند.
مدیرعامل بازار متشکل ارزی با بیان اینکه هر صراف موظف است یک حساب مبتنی بر دلار، یک حساب مبتنی بر یورو و یک حساب مبتنی بر ریال در بانک مورد نظرش افتتاح کند، ادامه داد: صراف به ما وکالت می دهد که از حساب های او به اندازه معامله ثبت شده در سامانه، برداشت و به حساب طرف دوم معامله واریز کنیم.
وی همچنین اعلام کرد: تاکنون حدود ۷۰ صرافی حق عضویت خود در این بازار را پرداخت کرده اند، اما چشم انداز واقعی، حضور ۶۰۰ صرافی در این بازار است. در این سامانه، حراج ناپیوسته ارز از ساعت 9 تا ۱۰ صبح برگزار می شود و پس ازآن نیز حراج پیوسته عملیاتی خواهد شد و درنهایت بازار در ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه بسته می شود.
به گفته وی، مساله پول رسانی بانک ها در جریان فعالیت این بازار بسیار اهمیت دارد، به طوری که تأخیر در آن می تواند بازار را تحت تأثیر قرار دهد و یا اطمینان به آن را کم کند، بنابراین بانک ها باید تلاش کنند همواره نیاز ارزی مشتریان خود را تأمین کنند.
مدیرعامل بازار متشکل ارزی همچنین اعلام کرد: خودپردازهای ارزی، به زودی برای تأمین اسکناس مشتریان راه اندازی می شوند.
شکسته بند در پاسخ به این سؤال که آیا با راه اندازی بازار متشکل ارزی، سامانه نیما حذف خواهد شد یا خیر، گفت: این دو بازار در کوتاه مدت به صورت موازی حرکت می کنند، اما درنهایت طبیعی است که یکی شوند.
وی همچنین با اعلام اینکه بانک ملی ایران به عنوان نخستین بانک برای افتتاح حساب توسط صرافی ها مشخص شده است، گفت: تا پایان تیرماه، سه بانک دیگر نیز معرفی خواهند شد و سپس در یک روند مشخص، سایر بانک ها به این مجموعه افزوده می شوند.
 

 

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا