اخبار صنعت، اقتصاد و بازگانی

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران خبر داد

مشارکت 20 استارتاپ ایرانی در جیتکس 2020

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران از حضور 20 استارتاپ ایرانی در نمایشگاه جیتکس 2020 به همراه اعزام هیات تجاری متشکل از 29 شرکت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد. این نمایشگاه بین‌المللی همه‌ساله در دبی برگزار می‌شود.

 
 با اعلام این خبر که قرار است 20 استارتاپ ایرانی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی در نمایشگاه جیتکس 2020 حضور داشته باشند، گفت: قرار است در کنار مشارکت در نمایشگاه، هیاتی متشکل از 29 شرکت ایرانی نیز هم‌زمان به دبی اعزام شوند و با همتایان خود مذاکره کنند. این اقدام با پیگیری‌های اتاق ایران و هماهنگی نمایندگی جیتکس در ایران، صندوق نوآوری و شکوفایی یزد و کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری صورت گرفت.

محمدرضا طلایی در گفت‌وگو با پایگاه خبری اتاق ایران با اشاره به شیوع کرونا در دنیا و اثرات آن بر تقویم برگزاری نمایشگاه‌ها، اعلام کرد: همه‌ساله نمایشگاه جیتکس، ماه مهر در دبی برگزار می‌شد اما در سال جاری به دلیل شیوع کرونا، مسئولان برگزاری، تصمیم گرفتند زمان آن را تغییر داده و قرار است این نمایشگاه در 5 روز از 16 تا 20 آذر با رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی در فضایی بالغ‌بر صد هزار مترمربع و با مشارکت بیش از 7 هزار شرکت از سراسر دنیا برگزار شود.

بر اساس اظهارات این فعال اقتصادی هیات ایرانی علی‌رغم محدودیت‌های صدور ویزا که از سوی دولت امارات به دلیل شیوع کرونا اعمال می‌شود، خوشبختانه با حمایت‌های دستگاه‌های مربوطه و هماهنگی مرکز تجارت جهانی دبی، توانست برای حضور در جیتکس 2020 روادید ورود به امارات را دریافت کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ابلاغ دستورالعمل اجرایی موضوع تبصره 3 ماده 22 آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات درباره نحوه تشخیص ارز حاصل از صادرات خدمات که در سال 99 انجام شده است، تأکید کرد: پیش‌ازاین، قانون و دستورالعمل مشخص و جامعی درباره روند صادرات انواع خدمات ازجمله فناوری اطلاعات و ارتباطات، خدمات فنی مهندسی، خدمات مشاوره‌ای و گردشگری وجود نداشت. خوشبختانه در سال جاری این دستورالعمل ابلاغ شده است. امروز این حوزه دارای خدمات گمرکی ویژه‌ای است و پروانه صادرات ویژه خدمات صادر می‌شود.

طلایی معتقد است ایجاد گمرک و صدور پروانه صادرات برای خدمات، زمینه رشد صادرات این حوزه و به‌ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات را تسهیل خواهد کرد و حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی ابزاری است تا ظرفیت‌های کشور را در این بخش به سرمایه‌گذاران خارجی معرفی کنیم.

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران از دیگر فواید ابلاغ دستورالعمل اجرایی مربوط به قانون مقررات صادرات و واردات را امکان استفاده فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از مزایای داخلی صادرات شامل انواع معافیت‌ها و مشوق‌ها دانست.

او در ادامه به رشد چشمگیر استفاده از فناوری اطلاعات در سطح دنیا با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا در بخش تجارت و آموزش اشاره و تصریح کرد: در ایران با توجه به محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها با برخی مشکلات و چالش‌ها مواجه بودیم. حال امیدواریم با توجه به ظرفیت‌های داخلی و توجه به رویکردهای توسعه‌ای، بتوانیم مشکلات را برطرف کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا