اخبار تکنولوژی و فناوری اطلاعات

خانه‌هایی که شما را بهتر از خودتان می‌شناسند!

یکی از معروف‌ترین استارت‌آپ‌ها در زمینه خانه‌های هوشمند به شمار می‌آید و در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های تولیدشده بر پایه اینترنت اشیا را روانه بازار کرده است.

خانه‌هایی که شما را بهتر از خودتان می‌شناسند!

آیا تا کنون با خود فکر کرده‌اید که ده سال بعد در چه خانه‌ای و با چه سطحی از تکنولوژی زندگی خواهید کرد؟ دیدگاه شما هر چه باشد، شرکت‌هایی مانند کوالکام، اینتل و گوگل شما را متقاعد خواهند کرد تا پیشرفت‌هایی بزرگ در قالب ادغام با اینترنت را در خانه‌های نسل جدید باور کنید. این شرکت‌ها، سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای را به منظور اجرایی کردن “اینترنت اشیا” به عنوان مجموعه قابلیت‌ها و پیشرفت‌های جدید انجام داده‌اند و در این راه نتایجی نیز بدست آورده‌اند.
همان‌طور که می‌دانید ایده خانه‌های هوشمندِ به‌هم پیوسته در واقع بر پایه به‌کارگیری قابلیت‌های جدید در شبکه‌های مرتبط باهم، طراحی شده تا دستگاه‌های الکترونیکی مانند پخش‌کننده‌های چندرسانه‌ای، تلویزیون‌های هوشمند، وسایلی مانند ماشین‌های لباسشویی و مایکروویوها و حتی چراغ‌ها، ترموستات‌ها و دستگیره‌های درب با یکدیگر در ارتباط قرارگیرند و یا به زبان ساده‌تر باهم صحبت کنند. خانه‌ هوشمندِ به‌هم ‌پیوسته در واقع ترکیبی از دستگاه‌های هوشمند مرتبط با یکدیگر است که در جهت تامین راحتی، آسایش و البته ارائه قابلیت‌های بیشتر، پیش‌روی مالکان این منازل قرار خواهد گرفت. 
Nest، یکی از معروف‌ترین استارت‌آپ‌ها در زمینه خانه‌های هوشمند به شمار می‌آید ( این شرکت نوپا سال 2014 با قیمت 3.2 میلیارد دلار توسط گوگل خریداری شد) و در حال حاضر یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های تولیدشده بر پایه اینترنت اشیا را روانه بازار کرده است. ترموستات تولیدی این شرکت اگرچه ظاهری ساده دارد اما در قالب خانه‌های هوشمند مرتبط با هم، مفهومی جدید پیدا می‌کند. ترموستات هوشمند نِست در واقع ترموستاتی با قابلیت اتصال به وای‌فای و مجهز به مجموعه‌ای از سنسورها است که در گام اول به بررسی دمای داخل منزل شما می‌پردازد. امکان بهره‌گیری از عملکردهای مختلف این محصول با استفاده از یک صفحه لمسی و یا از طریق برنامه نصب‌شده بر روی گوشی هوشمند و یا تبلت شما وجود دارد اما آنچه این محصول را از سایر محصولات مشابه، متمایز می‌کند، قابلیت‌های ارتباطی آن یا امکان تغییر دما به‌صورت بی‌سیم نبوده بلکه هوش این ترموستات در یادگیری رفتارهای شما است. 
در واقع این ترموستات به‌طور خودکار به رهگیری تنظیمات دمایی مورد استفاده شما و  حتی عادات روزانه شما پرداخته تا در صورتی که به عنوان مثال همیشه سر ساعت 9 شب وارد منزل می‌شوید، چند دقیقه قبل از ورودتان، با تنظیم دما مطابق با میلتان، محیط منزل را آماده ورود شما کند. این ترموستات می‌تواند به تشخیص زمان‌هایی که شما در منزل حضور ندارید پرداخته و به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف برق، سیستم تهویه مطبوع را خاموش کند. 
مدنظر داشته باشید که نِست تنها یک مثال ساده از آن‌چه می‌تواند در قالب خانه‌های هوشمند پیش روی شما قرارگیرد است. تصور کنید اتاق‌های منزل شما مملو از دستگاه‌هایی به هوشمندی ترموستات نست باشند. به عنوان مثال، تختخواب‌های هوشمند می‌توانستند الگوهای خواب شما و میزان ضربان قلب شما را بررسی و در زمان‌هایی که در سیکل خواب سبک قرارگرفته‌اید شما را بیدار کنند. ماشین‌های لباسشویی هم می‌توانستند به سنسورهایی در جهت تشخیص حجم لباس‌ها، میزان کثیفی آن‌ها و مقدار آب و مواد شوینده مورد نیاز تجهیز شوند تا فرایند شست و شوی لباس‌ها، بدون دغدغه شما و در نهایت دقت انجام شود. همان‌گونه که می‌بینید تمامی نشانه‌های موجود در خانه‌های هوشمند، حکایت از خانه‌ای از نسل آینده دارند. 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا