اخبار

حضور در بازارهای جهانی، دانش شرکت های پیشرو را می طلبد

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران در تازه ترین نشست با اعضای کمیسیون بر اهمیت ارتقای سطح امنیت و استانداردهای لازم برای جذب سرمایه گذاری خارجی در این حوزه تاکید کرد.

 


اعضای کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران با هدف بررسی و معرفی فرصت های سرمایه گذاری و آینده صنعت نرم افزار گردهم آمدند و لازمه های توسعه بازار رقابتی در این بخش را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

به باور فعالان حوزه فناوری اطلاعات نمی توان فرصت های سرمایه گذاری را بدون توجه به چالش ها و کمبودهای موجود بررسی کرد. آنها این دو را با هم و لازم و ملزوم یکدیگر می دانند. از سوی دیگر در این نشست حضور فعالانه دولت درحوزه فناوری اطلاعات انتقادات شدیدی را درپی داشت.

محمدرضا طلائی، رئیس این کمیسیون با تایید نظرات مطرح شده در رابطه با دخالت های بیش از اندازه دولت در بخش های مختلف اقتصاد، گفت: این روزها دولت به دلیل کاهش درآمدهای نفتی به شدت در پی یافتن مسیرهای جایگزین و جبران کسری بودجه خود است. از سویی طبق برنامه ششم توسعه باید به طور سالانه 8 درصد رشد اقتصادی را تجربه کند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: برای رشد سالیانه 8 درصدی اقتصاد به 140 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز داریم که باید به صورت سالانه اتفاق افتد. از طرف دیگر درآمد دولت به 70 تا 80 میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است. سئوال اینجاست که چگونه می توانیم این میزان کسری را جبران کنیم.

این عضو هیئت نمایندگان اتاق ایران جذب سرمایه های خارجی را راه حلی دانست که از سوی برخی مطرح می شود، هرچند بر اساس اظهارات طلائی این دیدگاه مخالفانی هم دارد؛ عده ای معتقدند تا زمانی که در داخل نتوانیم مراحل رشد وتوسعه را طی کرده و امکان رقابت با شرکت های خارجی را نداشته باشیمف نباید به جذب سرمایه گذاران خارجی فکر کنیم.

وی اضافه می کند: در این بین گروه سومی هم هستند که می گویند همین الان هم بازار ایران در تسخیر محصولات خارجی هست. برای مثال بالغ بر 35 میلیون گوشی تلفن همراه با برندهای مختلف و مطرح جهان به طور غیررسمی وارد کشور می شود.

رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران در ادامه با اشاره به ابهامات موجود در بازار، عنوان کرد: برگزاری جلساتی از این دست که به تجزیه و تحلیل مسائل بپردازد، امری ضروری است. بدین ترتیب در پی آن هستیم که همایش فرصت های سرمایه گذاری خارجی و کسب وکار فاوا در ایران را در مرداد ماه برگزار کنیم.

گفتنی است خسرو سلجوقی، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران نیز در این جلسه حضور داشت. وی با بیان این مطلب که طبق پیش بینی های صورت گرفته تا سال 2045 میلادی سهم خدمات در اشتغال بالغ بر 93 درصد، سهم کشاورزی 3 درصد و سهم صنعت 4 درصد خواهد بود، تصریح کرد: در حال حاضر سهم ایران از بازار جهانی در این حوزه 35 هزار میلیارد تومان براورد می شود که نسبت به سایر کشورها بسیار ناچیز است.

این مقام مسئول ادامه داد: توسعه بخش فناوری اطلاعات در ایران با توسعه سایر بخش ها هماهنگ نیست. از طرف دیگر فرهنگ بهره گیری از اینترنت نیز در کشور مورد توجه قرار نگرفته و نسبت به سواد رسانه ای بی توجهی شده است. کشور برای استفاده از اینترنت به سواد رسانه ای نیاز دارد که متاسفانه از آن غافل مانده ایم؛ درحال حاضر 12 جلد کتاب با موضوع رژیم اطلاعاتی از سوی یونسکو به چاپ رسیده است.

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا