اخبار صنعت، اقتصاد و بازگانی

تولید انبوه سی‌دی و دی‌وی‌ دی دارای پوشش نانومتری

یک شرکت تولیدی و خدماتی فعال در حوزه نانو، موفق به تولید دیسک چند منظوره دیجیتالی دارای پوشش نانومتری شده است که علاوه بر افزایش کارایی باعث کاهش هزینه تولید نیز می‌شود.

 این مجموعه به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده سی‌دی و دی‌وی‌دی خام و پر شده (Pre-recorded) در خاورمیانه همگام با فناوری روز دنیا در حال فعالیت است. این شرکت انواع مختلف دیسک‌های فشرده با ظرفیت‌های بین ۷۰۰ مگابایت تا ۹ گیگابایت را تولید و به بازار عرضه می‌کند.

 مواد اولیه و اصلی هر دیسک قسمت پلاستیکی آن است که از پلی‌کربنات تشکیل شده، برای تولید سی‌دی و دی‌وی‌دی گرانول پلی‌کربنات پس از رطوبت‌گیری وارد ماشین‌های تزریق شده و در دمای ۳۵۰ درجه ذوب و قالب‌گیری می‌شود.

در داخل قالب یک صفحه فلزی از جنس نیکل به نام استمپر وجود دارد که به‌عنوان مهر استفاده می‌شود. این صفحه در محصولات خام بر روی پلی‌کربنات ایجاد شیار می‌کند و در محصولات پر شده اطلاعات اصلی را روی پلی‌کربنات حک می‌کند. در محصولات خام از یک نوع محلول شیمیایی به نام dye جهت ذخیره اطلاعات استفاده می‌شود. در مرحله بعد پوشش متالایز در فضای پلاسما و توسط دستگاه متالایزر در کمتر از ۲ ثانیه و با ضخامت ۶۰ تا ۸۰ نانومتر ایجاد می‌شود.

جنس متالایز در محصولات خام از نقره و در محصولات پرشده از آلومینیوم است. در مرحله بعد یک پوشش محافظ بر روی قسمت متالایزر قرار داده می‌شود و سپس دیسک‌ها چاپ و بسته‌بندی و روانه بازار می‌شوند. مهمترین عامل در بازخوانی اطلاعات لایه متالایزر هر دیسک است که به‌علت استفاده از آلومینیوم و نقره با ضخامت بسیار پایین دارای رفلکت مطلوب بوده و علاوه بر افزایش کارایی باعث کاهش هزینه تولید نیز می‌شود.

قیمت تمام‌شده کمتر و در عین حال حفظ کیفیت باعث شده است که محصولات این شرکت دانش بنیان بتوانند با محصولات خارجی و حتی محصولات چینی رقابت کند؛ به طوری که در حال حاضر توان رقابتی محصولات این شرکت موجب صادرات آن به کشورهای اروپایی و آسیایی شده است.

در زمینه صادرات نیز تاکنون محصولات این شرکت به کشورهای پیشرفته اروپا و خاور دور شامل ایتالیا، لهستان، اسلوانی، ترکیه، سنگاپور، هند، امارات، مالزی، پاکستان، افغانستان و… صادر شده است. تولید سالانه محصولات این شرکت ۱۰۰ میلیون دیسک در سال و میزان فروش سالانه آن بیش از ۲ هزار میلیارد ریال است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا