اخبار فرهنگ و هنر

اما و اگرهای تعطیلات سالن های هنری در تهران

بیش از هشت ماه از شیوع ویروس کرونا در کشورمان می گذرد اما هنوز با اشکال مختلف و موج های جدید این ویروس در سطح کشور و دیگر کشورها روبه رو هستیم در حالیکه هنوز هیچ واکسنی برای آن در نظر گرفته نشده اما در کشورمان شاهد اعمال محدودیت های دوباره در شهرهای مختلف به اشکال متعدد و همینطور محدودیت های سالن های فرهنگی و هنری در سطح شهر تهران و همینطور استفاده از ماسک از درب منزل هستیم.

هفته گذشته تعطیلات دوباره سالن های هنری از جمله سینما و تئاتر شوک جدیدی را به  گروه های فعال این روزهای تئاتر و سینما وارد کرد و هر چند انتظار بر این بود که این تعطیلات ادامه پیدا کند اما باز هم عده ای امید داشتند که به یک هفته خلاصه شود. روز گذشته، جمعه هجدهم مهر ماه و در آستانه عصرگاه اطلاعیه استانداری تهران دو مرتبه  مبنی بر تمدید تعطیلات و محدودیت های کرونایی در شهر تهران ، برنامه های فعالان این عرصه را نقش بر آب کرد.

به طوریکه سالن های تئاتر و سامانه های فروش بلیت برای اجراهای یک شنبه و شنبه خود را آماده می کردند و گروه ها حتی بلیت فروشی کارهایشان را نیز در سامانه های فروش بلیت انجام داده بودند اما این اندازه اعلام دیگرگاه با توجه به جلسه اخیر ستاد مقابله با کرونا  و حضور وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در این ستاد مشخص نیست ناشی از چه چیز می تواند باشد الا اینکه بخواهیم بگوییم در این عرصه رعایت هیچ مسئله ای برای فعالان نخواهد شد!

تا عصرگاه جمعه قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی هیچ اطلاعی از وضعیت بازگشایی یا تعطیلی مجدد سالن ها در هفته جاری را نداشت به طوریکه در گفت وگو با خبرنگار تئاتر فارس اذعان داشت که منتظر اعلام وزارتخانه هستند و تابع این ابلاغیه اند که مشخص کند شرایط به چه صورتی خواهد شد.

اما شب هنگام اداره کل هنرهای نمایشی اطلاعیه ای مبنی بر ابلاغیه ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با موافقت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزیر کشور برای تمدیدی تعطیلی یک هفته ای در تهران منتشر کرد و تازه هنرمندانی که خود را برای یک هفته اجرا در تهران آماده می کردند، آهی از نهادشان بر آمد.

بر اساس این ابلاغیه از ۱۲ تا ۱۸ مهر ماه دانشگاه‌ها، مدارس، مدارس شبانه‌روزی، حوزه‌های علمیه، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، زبان سراها و سایر آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، مساجد و مصلی‌ها، سینما، تئاتر و مراکز مشابه، موزه و باغ موزه‌ها، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی تعطیل شدند. در حالیکه در کشور شاهد این هستیم که این روزها رستوران ها و صف های ساندویچی و مراکز تفریحی بیداد می کند شاید انتظار تعطیلی این بخش ها نیز می رفت درحالیکه در سالن های تئاتری با رعایت همه پروتکل ها خیلی از مسائل از بهتر دیگر بخش ها رعایت می شود.

نزدیک به 15 نمایش در هشت مجموعه تئاتری در شهر تهران و بیش از 400 نفر عوامل شامل گروه های نمایشی و  کارکنان سالن ها و همینطور بازیگران و دیگر عوامل در این هفته پیش رو به صحنه رفتند که اکثر آنها بلیت فروشی کارشان انجام شده و حتی برخی نمایش ها در سالن های خصوصی از شنبه اجرایشان را قرار بود برگزار کنند و این همه تعلل و اعلام دیگر هنگام چه علتی می تواند داشته باشد؟! درحالیکه ظاهرا از سوی ستاد و همینطور وزارتخانه هیچ یک از مسائل در ارتباط با تئاتر در نظر گرفته نشده است.

نکته دیگر هم این است که در همین تعطیلات دو هفته ای مشخص نشد که تئاترهای خیابانی چه شرایطی دارند و امکان اجرا برایشان هست یا خیر چرا که برای نمایش محشر اوج نیز مسائلی از این دست پیش آمده بود که امکان اجرا دارد یا خیر و چالش هایی درست شده بود.

بلاتکلیفی گروه های نمایشی در انتهای هفته گذشته به طوری بود که مدام به مسئولان اداره هنرهای نمایشی در تماس بودند تا تکلیفشان برای اجراهای هفته جاری مشخص شود از سویی سامانه های فروش بلیت باز و بلیت فروشی انجام می شد و از سوی دیگر نیز مدام گوش به زنگ تعطیلات و تمدید محدودیت ها فشار روانی زیادی را به هنرمندان و تئاتری هایی وارد می کند که در این مدت دچار خسارات زیادی شده اند از  مسئولان این عرصه انتظار پاسخگویی و همینطور توجه بیشتر به عرصه هنرهای نمایشی و هنرمندان روی صحنه تئاتر می رود.

اگر انتظار داریم که گروه های نمایشی کما فی السابق با همه مشکلات کرونایی این روزها اعتماد لازم را برای حضور روی صحنه و خاموش نشدن چراغ تئاتر را داشته باشند و همینطور انرژی و امید به کار در آنها از بین نمی رود، مسئولان نیز می بایست همچون سایر بخش های جامعه بیشتر به عرصه فرهنگ و هنر توجه نشان دهند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا