دسته بندی نشده

پیشنهاد رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران: کمیته ویژه بررسی مشکلات ارزی صنعت فاوا تشکیل شود

باتوجه به مشکلات ارزی فعالان حوزه فاوا رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران پیشنهاد تشکیل کمیته‌ای ویژه را مطرح کرد که با موافقت نصراله جهانگرد، معاون نوآوری وزیر ارتباطات همراه شد.

پایگاه خبری اتاق ایران

در تازه‌ترین نشست کمیسیون فناوری اطلاعات، ارتباطات و اقتصاد رسانه اتاق ایران که با حضور  نصراله جهانگرد، معاون نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و نمایندگانی از سازمان توسعه تجارت، وزارت ارشاد، اعضای کمیسیون و فعالان بخش خصوصی حوزه فاوا برگزار شد، محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران با اشاره به بحران‌های موجود برای فعالان حوزه فاوا به دلیل نرخ ارز و نحوه انتقال آن گفت: بانک مرکزی با ارائه و طرح سامانه‌های مختلف می‌خواهد قیمت ارز را کنترل کند اما همچنان صادرکنندگان و واردکنندگان حوزه فاوا با مشکلات فراوانی در این خصوص روبه‌رو هستند.

طلایی گفت: در حوزه فاوا لااقل تاکنون اخباری منتشرنشده که نشان دهد قرار است برای حل مشکلات ارزی فعالان این حوزه اقدام ویژه‌ای انجام شود. خصوصاً در بخش سخت‌افزاری شاهد خواب اجناس در گمرک و تحمیل هزینه‌های اضافی به واردکنندگان هستیم. لذا پیشنهاد می‌کنم در حوزه ICT یک کمیته ویژه برای آشنایی وزارتخانه‌های مربوطه با مشکلات فعلی تشکیل شود تا دغدغه‌های حوزه فاوا با صدای بلندتری منتقل شوند.

طلایی افزود: کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران این قابلیت را دارد که با تعامل با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اقدامی را برای رفع این مشکلات به انجام برساند. همچنین کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران درزمینهٔ استارتاپ‌ها نیز آمادگی همکاری با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را دارد.

طلایی گفت: سال گذشته ما در کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران، شش طرح را برای بررسی نقش ICT در اقتصاد ایران ارائه کردیم که قرار شد با هماهنگی اتاق ایران، همایشی در این زمینه برگزار شود. همچنین برای معرفی فاوا به سایر تشکل‌های اتاق نیز دوره‌های آموزشی گذاشته‌شده است. درزمینهٔ ورود استارتاپ‌ها به بازارهای جهانی سال گذشته و امسال اقداماتی انجام‌شده و امسال برای حضور 27 مجموعه در نمایشگاه جیتکس اقداماتی انجام صورت گرفته است و سعی کرده‌ایم با محوریت اتاق در نمایشگاه جیتکس حضور داشته باشیم.

بازار فاوا در حال دگردیسی

در ادامه این جلسه نصراله جهانگرد با اشاره به مشکل تعدد مجوزها در کشور گفت: بیشترین تعداد مجوزها مربوط به مجوزهای حوزه کسب‌وکار است. همچنین برای تولید داخل و صادرات چیدمان لازم صورت نگرفته است اما اگر قصد واردات وجود داشته باشد مشکل خاصی وجود ندارد که این امر مطلوب نیست.

او افزود: در حال حاضر بازار دگردیسی خود را کامل می‌کند و این امر در اندازه‌های تولید تأثیر عمیقی داشته و شکاف توان تولید بسیار بالا است. برای مثال در بازار ICT اگرچه شاید حدود 3 میلیون گوشی وارد می‌شود اما مشخص نیست سهم بازار ایران را چه کسی کنترل می‌کند. در خیلی کشورها رجیستری از طریق باندلینگ انجام می‌شود چراکه وقتی باندلینگ باشد می‌توان میزان واردات و سهم تولید داخل را کنترل کرد اما ما این مدل را نداریم. شاید رجیستری از منظر دولت باعث افزایش درآمد شده باشد اما گام بعدی باید باندلینگ باشد و باید مسایلی همچون امکان نصب اپ‌های ایرانی روی گوشی‌ها دیده شود.

جهانگرد ادامه داد: دگردیسی بازار فاوا پیش رو است و اگر تا پیش از این سهم سخت‌افزار در بازار بیشتر بوده، امروز سهم نرم‌افزار در حال پیشی گرفتن است. از سوی دیگر نباید فراموش کرد فارغ از مجادله بین‌المللی که بر بازار ایران اثر می‌گذارد، درزمینهٔ مالیات، مجوزها و موارد دیگر نیز مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم این مشکلات احصا شده و در حل آن‌ها مشارکت داشته باشیم.

جهانگرد با اشاره به موفقیت‌های حوزه فناوری اطلاعات در کشور گفت: وقتی منابع بودجه‌ای دولت محدود می‌شود حوزه کسب‌وکار هم افول می‌کند اما پلت‌فرم دیتا باعث شده که این حوزه تا حدودی مستقل عمل کند لذا بهتر است تا حد ممکن دولت در این حوزه ورود نکند.

او همچنین موافقت خود را با ریاست کمیسیون فاوا اتاق ایران برای تشکیل کمیته‌ای جهت بررسی مسائل ارزی حوزه فاوا ابراز داشت.

جهانگرد درزمینهٔ ارائه تسهیلات نیز تصریح کرد: در حال حاضر برای ارزیابی استارتاپ‌ها و SMEها قرار شده که پس از انجام بررسی، تسهیلات لازم را ارائه دهیم. نرخ بهره برای تحقیق و توسعه همواره کمتر در نظر گرفته می‌شود. همچنین در خصوص وام‌هایی که می‌دهیم نیز نرخ بهره در استان‌ها 2 درصد پایین‌تر از تهران است. توجه داشته باشید ما نام تمام گیرندگان وام‌ها را در سایت وزارتخانه می‌آوریم و از این حیث کاملاً شفاف عمل می‌کنیم.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به مشکلات تولیدکنندگان فاوا افزود: خیلی از شرکت‌ها هستند که با وجود تولید و داشتن کیفیت مناسب به دلیل وجود نمونه‌های خارجی تمایلی برای خرید محصولاتشان وجود ندارد که در صدد حل این مشکل هستیم. علاوه براین در حوزه‌ های‌تک، حمایت از تولید هم در بخش تحقیق و توسعه و هم در بخش تولید دنبال خواهد شد. از سوی دیگر درزمینهٔ صادرات نیز برنامه‌های حمایتی را در نظر گرفته‌ایم و قصد داریم هزینه شرکت در نمایشگاه‌ها و همایش‌ها را تا حد ممکن پایین بیاوریم.

جهانگرد گفت: تصور می‌کنم مجموعه کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران فرصت طلایی و خوبی را ایجاد کرده و می‌تواند فاوا را در شاخه‌های مختلف اقتصادی جا بیندازد. در دنیا مرسوم است اگر حدود 40 درصد یک صنعت دیجیتال شد، می‌گویند آن صنعت دیجیتال شده و به نظرم کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند صنایع مختلف کشور را با دیجیتالی شدن آشنا کند. ما در این زمینه آمادگی هر نوع همکاری را داریم.

مقاومت سازمان تنظیم در برابر مقررات‌زدایی

در بخش دیگری از این جلسه، مظفر علیخانی معاون خدمات فنی و بازرگانی اتاق ایران با بیان اینکه در کشور بیش از 7 هزار قانون داریم که بسیاری از این قوانین مربوط به فضای کسب‌وکار است، گفت: بیش از 2 هزار مجوز در کشور وجود دارد اما در 6 سالی که از عمر دولت می‌گذرد، در هیات مقررات‌زدایی موفق نشده‌ایم که هیچ مجوزی را لغو کنیم.

علیخانی افزود: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مقاومت بالایی در برابر مقررات‌زدایی داشته است. از دولت می‌خواهیم به رفع موانع فعالیت بخش خصوصی توجه بیشتری کند.

وی افزود: از سوی دیگر، قیمت تمام‌شده در حوزه تولید به دلیل چالش‌های موجود بسیار بالاست و در خصوص مشوق‌ها و حمایت‌های مالی نیز برخی می‌توانند از تمام خدمات بهره‌مند شوند و برخی مورد حمایت صندوق‌های حمایتی موجود قرار نمی‌گیرند.

معاون خدمات فنی و بازرگانی اتاق ایران در خصوص مشکلات ارزی نیز گفت: واقعیت این است که سیاست‌های ناصواب ارزی کشور باعث شده که بخش خصوصی پاک‌دست از گود خارج‌شده و برخی افراد سودجو وارد عرصه شوند و مسایلی مثل ارز 4200 تومانی رانتی و هک سایت پیش بیاید. همچنین نباید فراموش کرد ارز برای مواد اولیه که لازمه تولید است اختصاص نیافته و خواهش ما این است که همه تصمیم‌گیران در یک هم‌افزایی به حل مشکلات موجود کمک کنند. 13/5/1397

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا